Szalacsi Sándor


Történet

Szalacsi Sándor a magyar internet egyik első ikonikus alakja, akit mára szinte mindenki ismer, aki a 2000-es évek elején kapcsolatba került az internet világával. Az egész történet egy egyszerű falubeli beszélgetéssel indult, amely később hatalmas kulturális jelenséggé nőtte ki magát. A róla készült felvétel, amely később mémmé vált, egy Kocsordon épülő atombunker bemutatása közben született. A videót Bogdányi Ferenc amatőr filmes készítette 1989-ben, amikor felfigyelt a faluban épülő különleges építményre, amit egy helyi lakos, Fogarasi Árpád épített – nem mást, mint egy saját atombunkert. Ez önmagában is egy furcsa, kissé bizarr történet volt, de az igazi szenzációt nem is maga a bunker, hanem az egyik helyi lakos, Szalacsi Sándor tette.

Szalacsi a Bogdányi által készített interjú során egy sor olyan szállóigét, mondatszerkezetet és szófordulatot használt, amelyek szinte azonnal beépültek a magyar digitális folklórba. Az interjú alanya maga is egy kissé zavart, ám annál szerethetőbb személyiség volt, akinek híres mondásai, mint például "ojjektum", "a vízbül veszi ki a zokszigént", vagy "jómunkásember" szinte azonnal mémmé váltak. Az internet gyorsan felkapta a videót, és a 2000-es évek elején robbanásszerűen terjedt el, különösen az akkoriban még fiatal magyar online közösség körében.

Szalacsi Sándor: Árpi jómunkásember, aki a vízbül veszi ki a "zokszigént"

Szalacsi Sándor különlegessége abban rejlik, hogy bár elsőre talán egy kissé egyszerű falusi embernek tűnt, akinek a mondandója tele van zavaros, félig érthető gondolatokkal, mégis megtestesítette azt a fajta autentikus magyar kisembert, aki önmagát adja. Talán éppen ez a tisztaság és őszinteség volt az, ami ennyire vonzóvá tette őt az internetes közönség számára. Mondhatni, ő volt az első magyar "internetes hős", akinek az alakja és mondatai visszatérő poénforrássá váltak, remixek, paródiák, zenék és vicces játékok alapjaivá.

Bár láthatóan nem igazán értette, hogy pontosan mi is zajlik a háta mögött, biztosította a riportert arról, hogy az "ojjektum" rendben van, és valami a "zokszigénnel" is kapcsolatos. Ez a teljesen érthetetlen, de annál szórakoztatóbb válaszadás volt az, ami a videót annyira viccessé tette. Szalacsi különleges beszédmódja és viselkedése azonnal megfogta az internetes közösséget.

Az atombunker és Fogarasi Árpád: Egy magányos misszió

Az interjú során többször elhangzik, Fogarasi Árpád neve, akit maga Szalacsi is "jómunkásemberként" említ. Fogarasi az 1980-as években kezdett el saját atombunkert építeni a kertjében. Attól tartott, hogy egy világméretű nukleáris katasztrófa bekövetkezhet, és úgy gondolta, hogy fel kell készülnie a legrosszabbra. A bunker építése éveken át tartott, Fogarasi kézi munkával, gépek nélkül keverte és öntötte a betont, hogy kétméteres falakat húzzon fel, amelyek megvédik majd őt a közelgő apokalipszistől.

Ez az építmény azóta is áll, bár soha nem került befejezésre, és soha nem volt szükség arra, hogy Fogarasi be is költözzön, hiszen szerencsére semmilyen nukleáris támadás nem történt. Maga a bunker inkább furcsaságként maradt meg a falu életében, de az évek során egyre inkább Kocsord jelképévé vált. Fogarasi története azonban nem kevésbé tragikus, mint érdekes: évekig dolgozott ezen a projekten, a családja elhagyta őt, mert minden pénzét és energiáját ebbe az építménybe ölte. Az évek során a helyi lakosok is egyre inkább kíváncsiak lettek erre az "ojjektumra", de a bunker soha nem vált igazi menedékké, csak egy furcsa emlékké egy elszánt ember küzdelméről.

Szalacsi Sándor élete a reflektorfényen túl

A hírnév azonban Szalacsinak nem hozott valódi boldogságot. Bár az internetes közönség nevetett a videón, Szalacsi élete nem volt könnyű. A kilencvenes évek végén börtönbe került, mert túlzott önvédelemből megölte a feleségét. A börtönből való szabadulása után súlyosan megbetegedett, és végül egy nyíregyházi szeretetotthonba került. Rajongói 2003-ban gyűjtést szerveztek számára, amiből a befolyt 300 ezer forintot a szeretetotthonban adtak át neki.

2010-ben az internetes közösség újra összefogott érte, és több mint 700 ezer forintot gyűjtöttek össze neki, amelyből elektromos kerekesszéket vásároltak, valamint félretették számára az összeget későbbi kiadásokra. Szalacsi nagylelkűségét bizonyította, hogy a kapott adományból 100 ezer forintot felajánlott az árvízkárosultaknak, és még Fogarasi Árpád is kapott némi támogatást ebből a pénzből.

Az évek során azonban Szalacsi egyre inkább visszavonult a nyilvánosságtól. Bár korábban többször is adott interjúkat, ma már nem fogadja a tévéstábokat, és inkább csendes életet él a szeretetotthonban, ahol sok időt tölt tévénézéssel, különösen brazil szappanoperák követésével.

Szalacsi és az internetes öröksége

Bár Szalacsi visszavonult az aktív szerepléstől, az internetes kultúra számára örökre emlékezetes marad. Az általa mondott mondatok, az "ojjektum" és a "vízbül veszi ki a zokszigént" nemcsak a magyar mémkultúra részei, hanem egy egész korszakra jellemzők, amikor az interneten az emberek még felfedezték a virális tartalmak hatását.

A Szalacsi-jelenség abban is különleges, hogy az emberek egyszerre nevettek rajta, ugyanakkor valahol érezték a mögötte húzódó tragédiát is. Egy egyszerű ember, akinek az élete korántsem volt könnyű, de akit az internet hirtelen felkapott és híressé tett, anélkül, hogy valóban tudta volna, mi is történik körülötte.

Fogarasi Árpád és a bunker titka

Fogarasi Árpád története hasonlóan tragikus. Bár ő maga kevésbé lett híres, mint Szalacsi, az általa épített atombunker máig ott áll Kocsordon, mint egy mementója annak az időszaknak, amikor az emberek attól féltek, hogy a világ bármikor véget érhet egy atomcsapással. A bunker falai vastagok és erősek, de az évek során elhanyagolták, és mára már gaz nőtte be a területet. Fogarasi élete azonban nem csak az építményről szólt: családja elhagyta, és az élete is nehézzé vált az évek során.

Az atombunker, bár soha nem lett befejezve, mára Kocsord egyik különlegessége lett, és a falu polgármestere szerint az emberek még ma is felkapják a fejüket, ha meghallják a falu nevét, mert eszükbe jut a híres "ojjektum".

Mementó

Szalacsi Sándor története több mint egy vicces internetes videó. Egy emberről szól, akinek az élete nem volt könnyű, de aki mégis egy egész generáció számára ikonikus alak lett. Fogarasi Árpád atombunkere pedig a maga módján szintén a magyar vidéki valóság egy különleges darabkája marad, amit sokan még ma is kíváncsian keresnek fel.


Videók

# Szalacsi Sándor eredeti verzió

Ez a videó részlet volt az, aminek köszönhetően megismerte az internet népe Szalacsi Sándort.

Képek

# Szalacsi Sándor

szalacsi-sandor

Ő Szalacsi Sándor, aki 2002-ben meghódította az akkori magyar internetet.

Kapcsolódó linkek

Ez a weboldal nem gyűjt személyes adatokat közvetlenül. Azonban harmadik fél általi szolgáltatásokat használ (pl. YouTube, Google Analytics), amelyek sütiket/cookie-kat használhatnak a felhasználói élmény javítása és elemzés céljából. További információk